Zbroje

Zbroj může být využita ke zlepšení dojmu z kostýmu (možnost získat 1-3 životy). V kategorii zbroje je možné získat navíc 1-2 životy v závislosti na splnění rozsahu prvků zbroje dle níže uvedených kritérií. Jako materiál pro zbroj můžete použít kůži nebo kov, případně kombinaci obou. Vyhněte se kartonům, víčkám od plechovek, víčkám od flašek apod.

Každá část zbroje bude bodově ohodnocena. Pro 1 život je potřeba nasbírat minimálně 4 body, pro 2 životy minimálně 8 bodů.

Každá zbroj – kovová či kožená musí být adekvátně upravena a zabezpečena tak, aby nebyly vidět ostré hrany, nekoukaly nýty nebo byla jiným způsobem poškozena.

Prošívaná zbroj

Za prošívanou zbroj můžete získat maximálně 2 body (1 bod za vrchní část a 1 bod za spodní část).

 • Do vrchní části – prošívanice (1 bod) se počítá: prošívanice s krátkým rukávem, s dlouhým rukávem, s odnímatelnými rukávy; veškeré typy gambesonů či doubletů
 • Do spodní části – nohavice se počítá (1 bod): prošívané nohavice dělené, prošívané nohavice nedělené, prošívané kalhoty; nepočítá se pouze prošívaná ochrana holení/lýtek (pro získání 1 bodu za spodní část je potřeba mít kompletně chráněné nohy)

Možné typy prošívaných zbrojí:

https://www.outfit4events.cz/czk/produkt/10419-prosivanice-pod-zbroj-15-stoleti/
https://www.outfit4events.cz/czk/produkt/9764-gambeson-s-odnimatelnymi-rukavy/
https://www.outfit4events.cz/czk/produkt/8201-prosivanice-s-kratkym-rukavem/
https://www.outfit4events.cz/czk/produkt/7743-gambeson-pesiho-vojska/
https://www.outfit4events.cz/czk/produkt/14074-prosivane-polstrovane-nohavice-pod-krouzkovou-ci-platovou-zbroj/
https://www.outfit4events.cz/czk/produkt/4337-prosivane-kalhoty-stredovek/

Přilby

Kategorie přilby je hodnocena zvlášť, a to následovně. Kroužková kukla je řešena v kategorii kovová zbroj vzhledem k její náročnosti nošení. Za kovovou přilbu se považuje ta, která je vyrobena minimálně z 1 mm plechu. Za koženou přilbu se považuje ta, která je vyrobena minimálně z 2 mm kůže.

 • Kovová přilba – 1 bod
 • Kožená přilba – 1 bod

V případě kombinace kroužková kukla + jedna z výše uvedených přileb lze získat 3 body.
V kombinaci kroužková kukla s nákrčníkem + jedna z výše uvedených přileb lze získat 4 body.

Kožená zbroj

Za kůži se počítá ta, která je minimálně 2 mm tlustá, nikoliv „hadrová“ (tento posudek se nebude měřit – jde o odhad organizátora; v případě sporu bude kůže přeměřena).

 • Nátepníky – 1 bod (je třeba mít pár, nikoliv 1 kus)
 • Pokované nátepníky – 2 body (je třeba mít pár, nikoliv 1 kus)
 • Náholeníky – 1 bod (je třeba mít pár, nikoliv 1 kus)
 • Pokované náholeníky – 2 body (je třeba mít pár, nikoliv 1 kus)
 • Vyztužené rukavice – 1 bod (jde například o klasické kožené rukavice, které mají zesílenou ochranu prstů, zápěstí, předloktí; je třeba mít pár, nikoliv 1 kus)
 • Kožený hrudní plát – 3 body
 • Kožený pokovaný hrudní plát – 5 bodů
 • Kožené nárameníky – 2 body (je třeba mít pár, nikoliv 1 kus)

Kovová zbroj

Do kovu se počítají veškeré slitiny oceli, nerezu, pozinku ve standartních barvách, včetně matných. Do této kategorie se počítají kroužkové zbroje, plátové zbroje, šupinové, lamelové včetně brigantin (i když se jedná o kovovo-koženou zbroj, tak hlavní prvek je zde kov, nikoliv kůže).

Za kroužkovou košili lze považovat celistvou košili upletenou z drátu, který má minimálně 1,6 mm v průřezu. Velikost kroužků není důležitá (přiměřeně), případně nýtovaná. Na ostatní výrobní materiál nebude brán zřetel z hlediska kategorie ZBROJ.

 • Kroužková košile – dělena na 2 kategorie: krátký rukáv 3 body; dlouhý rukáv 5 bodů (za krátký rukáv se počítá ta zbroj, která při volně svěšených rukou nepřesahuje loketní jamku!)
 • Kroužková kukla – 2 body (v případě prodloužené kukly do kroužkového nákrčníku se body zvyšují na 3 – posouzeno hodnotícím)
 • Kovové nárameníky – 2 body (je třeba mír pár, nikoliv 1 kus)
 • Kovové rukavice – 1 bod (je třeba mít pár, nikoliv 1 kus)
 • Kovový hrudní plát – 6 bodů
 • Kovový zadní plát – 6 bodů (v případě setu kovový hrudní plát a zadní plát se automaticky posouváte do kategorie + 2 životy)
 • Kovová stehna – 3 body (je třeba mít pár, nikoliv 1 kus)
 • Kovová lýtka – 2 body (je třeba mít pár, nikoliv 1 kus)
 • Kovové paže – 4 body (jedná se o celé paže – tedy od ramene po zápěstí; v případě kovové ochrany předloktí se body rozdělí a získáváte tedy 2 body)
 • Kovový nákrčník – 1 bod

Šupinová zbroj je hodnocena stejně jako kovová (v případě nedělené šupinové zbroje hrudní část/zadní část se počítá jako set a posouváte se do kategorie +2 životy).
Lamelová zbroj je hodnocená stejně jako kovová (v případě nedělené lamelové zbroje hrudní část/zadní část se počítá jako set a posouváte se do kategorie +2 životy).
Brigantina je hodnocena 5 body bez ohledu na rukávy (v případě nedělené brigantiny hrudní část/zadní část, se počítá jako set a posouváte se do kategorie +2 životy).


V případě, že dumáte a nevíte, kolik bodů získáte, můžete se do 11. června 2023 ozvat na e-mail organizatori@rrlarp.cz. Pomůžeme Vám kostým nebo zbroj nezávazně obodovat. Je třeba zaslat seznam toho, co máte + nafotit, jak kostým nebo zbroj vypadá (v případě kostýmu i fotku, když si ho oblečete).

Ztráty a nálezy z larpu 2023

Na letošním ročníku jsme po úklidu tábořiště nalezli několik věcí. Najdou-li se jejich majitelé, zkusíme se domluvit na nějakém předání. ... Číst více

Novinky pro ročník 2023

V letošním ročníku nás čeká několik výrazných změn především v oblasti kostýmů a zbrojí. Dojde také k avizovanému zpřísnění ochrany hlavy při využití ... Číst více

Co nás (možná) čeká dál

Tato oblast se nejvíce týká kopí. V prvopočátcích „bitvy“ byly po vzoru B5A povoleny pouze zbraně sečné. Po letech jsme se ... Číst více

Co bude v roce 2022

Nově byl upraven počet letek pro střelivo, kdy u šípů byl snížen požadovaný počet letek na 2. Významnou změnou je také omezení ... Číst více

Dejte lajk našemu Instagramu...

...a nic Vám neuteče.