Silvestr 2013

Je krásný a teplý zimní den 28. prosince 2013. Venku se stmívá a na Obecním úřadě v Pusté Rybné se začínají rozsvěcet úsporné zářivky. První účastníci zimního pobytu pomalu obsazují prochladlou budovu úřadu. Přijíždí zásobování a všichni jsou povoláni k vynášení potravin. Kuchyň se rychle zaplňuje. Je čas spotřebovat vlastní zásoby. Sytí i hladoví se účastní večerního programu, po kterém následuje hraní her. Rozjíždí se i Hra o Trůny. Po pěti hodinách vyhrává ten, který vyhrává vždy. Ve tři hodiny ráno končí veškerá zábava.

Vstávání do poslední prosincové neděle je ve znamení chladu. Všechny však zahřívá výborné kakao s vánočkou, které připravila parta úžasných, nádherných a inteligentních mladých lidí. Stejný úspěch má i oběd. Po obědě se několik nadšenců vydává na kolektivní sportovní hru. Ostatní zůstávají v budově a někteří z nich hrají hru Dixit. Náhle je hra přerušena, neboť jsou tři hodiny po poledni a do jídelny je přinášena svačina. Nedělní kuchařská parta vytahuje eso z rukávu. Dva druhy buchet překvapují svojí výjimečnou chutí opravdu každého. S blaženým pocitem v žaludku se už všichni těší na večeři. Žádné zklamání se nekoná. Hbitá obsluha a chléb obalovaný ve vajíčku, do zlatova osmažený na oleji, potřený kečupem, posypaný sýrem a dozdobený srpkem rajčete dosáhly zasloužené slávy. Stejně jako předchozí den, následuje večerní program. Po oficiální části večerního programu probíhá sledování mnoha variant filmu Poslední Mohykán. Začíná se němým filmem, pokračuje se lekcí maďarštiny a padesátý druhý týden roku zakončujeme animovanou verzí.

Do pondělního rána se vstává s úsměvem na rtech. Díky dvěma super topičům, topícím v ajnclíku, je v celé budově příjemné teplo. Úsměvu neubírá ani snídaně v podobě krupično-pohankové kaše. Oběd je poněkud chudší. Toustový chléb s pomazánkou je však konzumován při tříhodinové psychicko-fyzické hře. Přenášení těžkého nákladu až na samý vrchol Annapurny není jednoduchý úkol. Nakonec ho všichni zvládají. Po banánové svačině následuje zasloužilý odpočinek. Masová směs s rýží byla posledním pondělním jídlem. Večer opět probíhá večerní program a hraní her.

Poslední ráno roku 2013 poletují kolem úřadu třpytivě bílé sněhové vločky. Chléb s rybí pomazánkou a pohled na padající sníh z teplé místnosti je opravdu příjemný a dechberoucí. Dopolední hraní her je už klasikou, a proto tomu není jinak ani dnes. Karlovarský guláš s domácími noky od výborné kuchařky je to nejlepší jídlo za celou dobu pobytu. Silvestrovský večer se nese ve stylu Steampunku. Všichni jsou náležitě oděni. Různé hry a zábavný program doprovází bohaté občerstvení. Odpočítávání nového roku probíhá na kopci nad městským úřadem. Přes hustou mlhu nejsou vidět okolní ohňostroje. Pokračuje volná zábava v podobě diskotéky a hraní her. Někdo odchází spát už ve dvě hodiny ráno. Jiní nejdou vůbec.

Poslední den pobytu probíhá velký úklid a odjezd domů.

Další příspěvek z akce

Silvestrovská víkendovka se mi docela líbila. Během ní jsme po většinu času mohli hrát různé stolní hry, jít se projít či pobavit s přáteli a měli jsme mnoho volného času pro sebe. Ze stolních her mělo velkou oblibu Dixit a Hra o trůny, nad kterou hráči dokázali strávit třeba i 2 dny a přitom nebýt ani v polovině hry.

Mimo tento volný program samozřejmě byly rozděleny různé všední povinnosti, jako například topení a vaření. Kromě tohoto byl program proložen různými hrami, které byly připravené pro všechny. U jedné z nich se jednalo o hru na posílení psychické odolnosti, při které jsme museli po jednom nosit fiktivní zásoby do určitých míst. Než se mohlo pokračovat do následujícího místa, bylo třeba mít v tom místě určitý počet zásob. Hra byla poměrně náročná na fyzičku i na koordinaci.

Poslední den pobytu byla samozřejmě párty na téma Steampunk, což je něco jako kdyby jste žili v době páry, ale přesto by existovaly moderní přístroje a letadla… Samozřejmě na páru. Párty se mě líbila, kostýmy byly opravdu povedené, nejednou i docela vtipné.

Doufám, že příští rok pojedu znovu a budu se opět takto dobře bavit.

autor Josef H.

SLEDUJTE NÁS NA INSTAGRAMU"